publikacje
artykuł o teatrze lalkowym w indiach
Zapraszam do lektury mojego artykułu o indyjskim teatrze lalkowym kathputli, który ukazał się w kwartalniku "ACADEMIA. Magazynie Polskiej Akademii Nauk". Opisuję w nim tradycję lalkarstwa w Indiach. Piszę o tworzeniu marionetek i historiach, jakie mogą opowiedzieć. Zgłebiam życie artystów w tzw. kolonii lalkarzy.
Tłumaczenie wierszy
Przetłumaczyłam z języka hindi na polski wiersze Kunwara Narajana, współczesnego poety z Indii. Przetłumaczone utwory to: "Długa nocna podróż samochodem, "Również do sklepów", "Klucz do sukcesu" oraz "Wieczór". Tłumaczenie ukazało się w czasopiśmie naukowym "Przegląd Orientalistyczny" 1-4/2022
KOBIETy W kinie indii
W wywiadzie dla kwartalnika "Zupełnie Inny Świat" nr 47/2022 opowiadam m.in. o tym, jak zmieniał się obraz kobiety i relacji genderowych w indyjskim kinie na przestrzeni dekad. Zwracam również uwagę na praktyki cenzorskie i ich wpływ na kształt indyjskich filmów.
Rządy ramy w niepodległych Indiach
W artykule analizuję film "Ram Rajya" z 1947 r., adaptację eposu "Ramajana". Omawiam jego społeczny wydźwięk w kontekście ówczesnej walki o niepodległość Indii. Artykuł ukazał się w publikacji zbiorowej "Okno na przeszłość. Szkice z historii wizualnej" tom 3.
Filmowe oblicza demona Rawany
W artykule "Niepokonany khalnāyak" analizuję, jak antybohater eposu "Ramajana" przedstawiany jest filmach indyjskich. Podejmuję także refleksję nad rozwojem indyjskiego kina i współczesną interpretacją eposu. Artykuł ukazał się w publikacji pokonferencyjnej.
Bóg rama w indyjskiej kinematografii
Artykuł "Wizerunki boga Ramy w indyjskiej kinematografii komercyjnej" poświęcam filmowym adaptacjom eposu "Ramajana". Analizuję społeczny wydźwięk wizerunku Ramy. Wspominam także o ramlili - teatralnym widowisku o charakterze religijnym. Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Studia Religiologica" 49/2016, zeszyt 2
Bollywood in the arms of the west
Anglojęzyczny artykuł stanowi studium wpływu kultury zachodniej na indyjską kinematografię. Koncentruję się w nim na analizie piosenek filmowych i ich funkcji. Analizuję zmiany w estetyce i tematyce indyjskich filmów. Zwracam uwagę, w jaki sposób kino w Indiach czerpie inspiracje z tradycji teatralnej. Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Hemispheres. Studies on Cultures and Societies" no. 27
Teatr dla najnajmłodszych
W artykule podejmuję refleksję nad zjawiskiem teatru dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Analizuję kilka spektakli i zastanawiam się, nad istotą przedstawień realizowanych z myślą o tak młodych widzach. Odwołuję się głównie do prac polskich twórców, wspominając jednocześnie o prekursorach z Włoch. Artykuł opublikowałam w kwartalniku "Scena" nr 3 (63)/2010

O indyjskim teatrze kudijattam
Krótkie spojrzenie na tradycję teatru klasycznego z Południowych Indii. Kudijattam ze stanu Kerala to najstarsza forma teatru w Indiach. W artykule omawiam koncepcję widowiska, a także jego religijny wydźwięk. Artykuł oryginalnie ukazał się na portalu Teatrakcje.pl, tworzonym przez studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Recenzja filmu "My Name Is Khan"
W artykule analizuję film w reżyserii Karana Johara z 2010 roku "Nazywam się Khan". Analizuję koncepcję budowania postaci głównego bohatera, sposób wykorzystania piosenek w filmie, a także społeczny wydźwięk filmu. Artykuł oryginalnie ukazał się na portalu Teatrakcje.pl, tworzonym przez studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Zapraszam do współpracy!
- dariadulok@gmail.com
- +48 501 131 589
- linkedin.com/in/dariadulok